Haber

Can Atalay’ın hak ihlali kararının ardından oturma eylemi başladı

TİP Hatay Milletvekili ve tutuklu avukat Can Atalay hakkında Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) verdiği “hak ihlali” kararının ardından meslektaşları ve arkadaşları, İstanbul Adalet Sarayı’ndaki Themis Heykeli önünde oturma eylemi başlattı.

Anayasa Mahkemesi, cezaevinde bulunan ve son seçimlerde TİP’ten Hatay Milletvekili seçilen Can Atalay’ın “seçilme hakkı” ile “kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkı” açısından haklarının ihlal edildiğine karar verdi. Anayasa Mahkemesi’nin 5’e karşı 9 oyla aldığı “hak ihlali” kararının ardından özet karar İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne ulaştı.

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı önünde yaptıkları açıklamaların ardından Atalay’ın avukat arkadaşları ve arkadaşları, adliyedeki Themis Heykeli’nin önündeki merdivenlerde oturma hareketi başlattı.

NE OLDU?

Gezi davası tutuklusu Can Atalay’ın TİP’ten Hatay Milletvekili seçilmesinin ardından, “Milletvekili seçildiği gerekçesiyle hakkında açılan davanın durdurulması ve serbest bırakılması” talebi Yargıtay 3. Ceza Dairesi tarafından reddedildi.

Bunun üzerine Atalay’ın avukatları, yargılamanın ertelenmesi kararı ve tahliye talebinin reddedilmesi nedeniyle Anayasa Mahkemesi’ne kişisel başvuruda bulundu.

Bu arada Yargıtay 3. Ceza Dairesi de Seyahat Parkı davasında Can Atalay’a verilen 18 yıl hapis cezasını onadı. Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, bir üyenin belgenin hazırlanamayacağını belirtmesi üzerine başvurunun görüşülmesini 12 Ekim’e erteledi.

ferizli-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu