Ekonomi

Çin Ulusal Nükleer Şirketi Pakistan’a Yeni Hualong Bir Nükleer Güç Ünitesi İhraç Etti

Hava fotoğrafı, Çin’in güneydoğusundaki Fujian eyaleti, Fuqing şehrinde Çin Ulusal Nükleer Şirketi (CNNC) için nükleer güç ünitelerini gösteriyor, 1 Aralık 2021. (Fotoğraf: Xinhua)

PEKİN, 17 Temmuz (Xinhua) — Çin Ulusal Nükleer Şirketi (CNNC), Çin’in Pakistan’a yeni bir nükleer güç ünitesi ihraç ettiğini duyurdu.

Yakın zamanda döşenen Chashma Nükleer Santrali’nin 5. Ünitesi (C-5), Çin ile Pakistan arasındaki nükleer enerji işbirliğinde bir başka kilometre taşını temsil ediyor.

Bu ünite, Çin’in bizzat geliştirdiği üçüncü nesil nükleer güç teknolojisi ve Çin’den Pakistan’a ihraç edilen yedinci nükleer güç ünitesi olan Hualong One’ın üçüncü 1 milyon kilovatlık sınıf ünitesidir.

Pakistan’da toplam 6 nükleer güç ünitesi ile iki nükleer güç üssü kurduğunu kaydeden CNNC, bu ünitelerin yılda yaklaşık 30 milyar kilovat saat temiz elektrik üretebileceğini ve bunun da 24.48 milyon ton karbon azaltımına karşılık geleceğini söyledi. yıllık dioksit emisyonları.

CNNC, C-5 projesinin inşasının Pakistan’ın güç güvenliğini daha da artıracağını, Pakistan’ın ekonomik kalkınmasını desteklemeye yardımcı olacağını ve yerel halkın refahını artıracağını kaydetti.

Temel atma töreninde Çin ve Pakistan, tüm sanayi zinciri boyunca işbirliğini artırma ve karşılıklı yarar sağlayan ve kazan-kazan sonuçları elde etme konusunda anlaştılar.

korkutajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu