Haber

GEÇİŞ OLDUĞU İÇİN YOL KAPATILDI, ‘OTOPARK’ OLDU

Antalya’da 2002 yılında çöken ve can güvenliği açısından tehlike oluşturduğu gerekçesiyle trafiğe kapatılan kayalıkların üzerindeki yol, bölge sakinleri tarafından restoran ve otopark olarak kullanılmaya başlandı.

2002 yılında Muratpaşa ilçesine bağlı Yeşilbahçe Mahallesi’ndeki kayalıklarda yolun farklı noktalarında çökmeler meydana geldi. Çökmenin meydana geldiği bölgelerde yapılan incelemenin ardından konu Antalya Valiliği İl Trafik Komisyonunda görüşüldü. Yapılan toplantıda yolun tehlike oluşturduğu gerekçesiyle araç trafiğine kapatılmasına oybirliğiyle karar verildi.

2002 yılında alınan kararda şu ifadelere yer verildi:

Eski Lara Yolu’nun Bambüs-Dedeman Otel’in ortasındaki kısmı şiddetli yağışlar nedeniyle yola çökerek trafik güvenliği ve can güvenliği açısından tehlike oluşturduğundan, bu yol sabaha kadar tamamen araç trafiğine kapatılacaktır. altyapı çalışmaları tamamlandıktan sonra 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve buna göre ilgili kurumlar tarafından gerekli işaretlemeler yapılacaktır. Yönetmeliğine uygun olarak yapılmasına Kurula katılan üyelerin oy birliği ile karar verildi.

Yolun trafiğe kapatıldığı 21 yılda alana yürüyüş ve bisiklet yolu, çevre düzenlemesi ve restoran yapıldı. Muratpaşa Belediyesi tarafından ‘Antalya İl Trafik Komisyonu’nun 20022002 tarih ve 200219 sayılı kararı uyarınca yol araç trafiğine kapatılmıştır’ ibaresi ile asılan yol, son dönemde otopark olarak kullanılıyor.

Çalışanlar ve çevrede yaşayanlar tarafından restorana gelen şahısların araçları, tehlike oluşturduğu gerekçesiyle kapatılan yola araçlarını park ediyor. Elektrikli araçları şarj etmek için otopark olarak kullanılan alana şarj istasyonu kuruldu.

Öte yandan 2018 yılında yolda yapılacak yapım çalışması nedeniyle bir kişi UKOME’ye başvurarak yolun araç trafiğine açılmasını talep etti ancak bu talep UKOME Genel Kurulu tarafından ‘olduğu’ belirtilerek reddedildi. güvenlik nedeniyle uygun değildir’.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu